Zestaw koordynowany

 

O tym, że coraz mniej mężczyzn chce ubierać garnitury wiemy wszyscy, natomiast kwestia formalności ubioru bywa coraz bardziej „luźna”. Kiedyś nikt by nawet nie pomyślał, aby idąc np. na ślub jako gość nie wystroić się w garnitur...dzisiaj niekoniecznie. Coraz więcej mężczyzn kupuje garnitur na jeden raz lub w ogóle go nie posiada. Bardzo lubiane i doceniane są zestawy koordynowane, czyli spodnie, marynarka, koszula z długim rękawem i krawat.

 

 Granatowa marynarka męska

Granatowa marynarka męska

 

Szare spodnie z kantem

Szare spodnie z kantem

 

Niebieska koszula męska

Niebieska koszula męska

 

Krawat męski

Krawat jedwabny

 

Szelki meskie

Szelki męskie

 

 

Jak skompletować bezpieczny zestaw koordynowany?

Klasyczny zestaw koordynowany to granatowa marynarka i szare spodnie. Ale można także pokusić się o stworzenie zestawu z grafitowej marynarki i popielatych spodni. Ważne, aby dół i góra stroju stanowiły kontrastowe zestawienie a nie wyglądały jak garnitur. Dopasowywanie marynarki do spodni i szukanie bardzo podobnej tkaniny w kolorze oraz fakturze jest swego rodzaju próbą kupienia garnituru w dwóch częściach ( nie mylić z dwuczęściowym ). Tego robić absolutnie nie wolno! Garnitur kupuje się w całości, i można go później tak naprawdę rozdzielić na marynarkę i spodnie, tym bardziej, jeśli ktoś kupuje takie ubranie na jeden raz bo musi. Nie ma sensu trzymać garnituru w szafie całe lata, lepiej zrobić z niego użytek właśnie na rzecz zestawu koordynowanego. Jeśli ktoś jest posiadaczem granatowego garnituru to aż się prosi, aby wyciągnąć marynarkę z szafy i sprawdzić czy aby na pewno nie ma tam jeszcze szarych spodni w kant. W taki sam sposób można wykorzystać także grafitowe garnitury, a nawet czarne.

 

Spodnie tweedowe męskie

Spodnie tweedowe

 

Szara marynarka

Szara marynarka z wełną

 

Krawat jedwabny

Krawat jedwabny

 

Biała koszula męska

Biała koszula z długim rękawem

 

Skórzany pasek

Skórzany pasek

 

 

Zestaw koordynowany z marynarką od garnituru traktujmy jednak jako zagospodarowanie nieużywanych ubrań. Jest to niezabronione, ale bardziej poprawne są marynarki nieformalne. Inaczej jest ze spodniami garniturowymi, które do zestawów koordynowanych są wręcz perfekcyjne. Oczywiście w ogóle nie musimy korzystać z naszego mniej lub bardziej lubianego garnituru, sklepy internetowe mają bogatą ofertę spodni męskich stworzonych do noszenia w zestawach koordynowanych.

Najlepsze ze wszystkich są spodnie klasyczne z kantem, choć tak naprawdę błędem nie będzie założenie tych bez niego. Nie każdy, kto chciałby stworzyć zestaw koordynowany, musi być zwolennikiem typowych spodni garniturowych, dlatego w niektórych przypadkach wybaczone będą chinosy.

Tak samo jak w przypadku garnituru, również do zestawu koordynowanego absolutnie nie nosimy koszul z krótkim rękawem. Kołnierzyk koszul może być półwoski, typu kent lub button down. W kwestii kolorystyki koszul nie należy zbytnio popuszczać wodzy fantazji. Do każdego zestawu będzie pasować biała koszula bawełniana.  Można pokusić się o założenie koszuli błękitnej lub bladoróżowej, a także koszuli w kratę lub prążek. Trzeba jednak wybierać te w kolorach nierzucających się w oczy. Skoro zestaw koordynowany jest swego rodzaju zastępcą garnituru, to pozostawmy w nim jego cechy charakterystyczne, czyli elegancję. Wszelkie próby zastąpienia koszuli koszulką polo w naszej opinii nie są dobre. Sprawdzą się lepiej chociażby w stylu preppy. Starajmy się nie zacierać za wszelką cenę granic pomiędzy ubiorami.

Dodatki do zestawów koordynowanych to oczywiście krawat i pasek lub szelki. Krawaty powinny być bez nadmiernego połysku. Szukajmy tych z matowych tkanin, ale unikajmy knitów, które są nazbyt swobodne. Do utrzymania spodni na właściwym miejscu użyjemy paska lub szelek. Paski mogą być ze skóry licowej lub zamszowe, ale bez kolorowych przeszyć i z klasycznymi klamrami. Szelki warto dobrać pod kolor marynarki. I jak najbardziej mogą być te z zapięciem na klamrę.

Zestaw koordynowany to:

  1. Spodnie garniturowe z kantem lub bez

  2. Marynarka nieformalna lub garniturowa

  3. Koszula z długim rękawem

  4. Krawat

  5. Pasek lub szelki