Ubrania służbowe, czyli jakie spodnie do pracy

 

Wiele firm wyposaża swoich pracowników w odzież firmową, jednak nie wszystkie. Zatem jak się ubrać do pracy jeśli musimy o to sami zadbać? Nie jest to łatwe dla wielu osób. Widoczne jest to najbardziej w momencie zakupów. Klient, który przychodzi do sklepu i szuka spodni do pracy to jeden z moich ulubionych typów klientów. Rozmowa zwykle zaczyna się tak:

- Jakich spodni Pan potrzebuje

- Takich do pracy.

- Ma Pan jakieś konkretniejsze wymagania?

- No do pracy takie zwykłe.

- Wie Pan... Ale jeden pracuje w banku, a drugi w kopalni.

I tu zaczynamy wchodzić w konkrety. Oczywiście nie zajmujemy się odzieżą roboczą do pracy na budowie. Taką odzież kupuje się w sklepach BHP, jednak każdy potrzebuje w coś się ubrać, więc zastanówmy się co w tych spodniach będziemy robić i jakie mamy możliwości wyboru.

Wszystko zależy od zawodu jaki wykonujemy, musimy wziąć pod uwagę czy pracodawca wymaga od nas konkretnego rodzaju ubioru. Pracodawca może od nas wymagać stroju eleganckiego i w zasadzie nie wiadomo co to znaczy. Można wyglądać elegancko nie tylko w garniturze. Czy można wtedy ubrać spodnie bawełniane w stylu casual? To już wizja „elegancji” w oczach danego człowieka. To chyba jedyny aspekt, w którym nie pomogę.

Zajmijmy się więc odpowiedziami na prostsze pytania... Czy to jest praca biurowa? Jeżeli siedzimy w pomieszczeniu, nie mamy pracy, w której musimy się przemieszczać ciągle z miejsca na miejsce, to w zasadzie możemy ubrać każdy rodzaj spodni. Najważniejszą cechą, którą w tym przypadku możemy się kierować jest wygoda. Oprócz oczywiście zaleceń pracodawcy. Możemy więc ubrać zarówno chinosy, jak i typowe wizytowe spodnie z kantem czy też bez.

Jeżeli nasza praca wymaga ruchu to sprawa jest już zupełnie inna. Jeżeli do tego pracujemy zarówno w pomieszczeniach, jak i na dworze, czyli np. pracujemy w hotelu jako recepcjonista albo kelner i gonimy po 20 km dziennie po restauracyjnym ogródku. Do tego wymagają od nas byśmy byli ubrani w czarne spodnie. Takie osoby bardzo szybko wymieniają odzież na nową z uwagi na intensywność użytkowania. Odzież musi być wygodna oraz wytrzymała na zniszczenia mechaniczne, odporna na światło słoneczne. Dotyczy to zwłaszcza koloru czarnego, granatowego, który w wielu przypadkach płowieje przy użytkowaniu w miejscach z dużym nasłonecznieniem. Nie kupujemy więc spodni z poliestru albo poliestru z wiskozą ze względu na małą odporność na światło oraz dyskomfort użytkowania. To nie są spodnie dobre do pracy. Te tkaniny mają jedną dobrą cechę, a mianowicie są niedrogie. Za niską ceną kryje się jednak krótsza żywotność. Najlepsza pod tym kątem jest wełna z poliestrem albo wełna z poliestrem i lycrą. Oczywiście za takie spodnie zapłacimy dużo więcej, ale wytrzymają kilkukrotnie dłużej, więc tak naprawdę są tańsze, nawet jeżeli zapłacimy za nie ponad 200 zł.

Na lato wybieramy koniecznie tkaniny o splocie tropik. Na jesień może to być grubsza gabardyna. Właśnie z takich tkanin wykonana jest odzież firmowa, korporacyjna. Np. ubiór dla policji. Nie liczmy też na to, że kupimy drogie spodnie ze 100% wełny i będą lepsze. 100% wełna nie ma konstrukcji poliestrowej i zużyje się dużo szybciej. Tak więc jeśli chcemy mieć dobre ubranie robocze jako kelner, bankier, listonosz, wybieramy wełnę z lycrą i poliestrem. Spodnie są wytrzymałe, wygodne, przyjemne w użytkowaniu i łatwe w konserwacji.