Szelki czy pasek?

 

Pasek czy szelki. Większość zdecydowanie wybierze pasek, choć nie zawsze jest on prawidłowym rozwiązaniem. Paska w żadnym wypadku nie założymy ani do fraka, ani też do smokingu. Tutaj konieczne będą białe szelki. Są także świetnym dodatkiem do stylizacji swobodnych, w których można pozwolić sobie na kolorystyczne szaleństwo szelek zapinanych na klamerki. Niektórym szelki mogą przywodzić na myśl panów o obszerniejszej budowie ciała i będzie to jak najbardziej jedno ze słusznych skojarzeń.

Jak utrzymać spodnie na właściwym miejscu, podczas gdy mamy problem z ich idealnym doborem z uwagi na specyficzną budowę ciała? Rozwiązania są dwa, albo pasek albo szelki. 

Szelki czy pasek

Szelki

Szelki do garnituru to sprawa niełatwa. W wersji typowo formalnej i wysoce eleganckiej spodnie garniturowe, do których chcemy założyć szelki nie powinny mieć szlufek (nie posiadają ich także spodnie frakowe oraz smokingowe), a same szelki winny mieć zakończenie przystosowane do zapięcia ich guzikiem przyszytym od wewnętrznej strony gurtu spodni. Problem jednak polega na tym, że obecnie tego typu spodnie są mało popularne. Zatem czy wypada założyć do garnituru szelki z zapięciem na klamry? W zasadzie nikt nam za to głowy nie urwie, zwłaszcza, że zdejmowanie marynarki nie jest wskazane. Do śnieżnobiałych koszul najbardziej odpowiednie będą białe szelki lub korespondujące z kolorem marynarki. Jest to ważne bo gdy siedzimy (wówczas marynarka powinna być odpięta) , jakaś mała część szelek może się uwidocznić. Dlatego lepiej nie eksperymentować z czerwonymi czy zielonymi szelkami.

Kolorowe szelki zapinane na klamrę

Szelki zamiast paska do spodni z pewnością wybiorą panowie, którym ze względu na zdecydowanie większy obwód w pasie trudno jest utrzymać spodnie ( nawet przy założonym pasku ) na właściwym miejscu.

Szelki męskie dostępne są w tak szerokiej gamie kolorów oraz wzorów, że czasem ciężko zdecydować jakie wybrać. Styl nieformalny, w którym możemy sobie pozwolić „na więcej” jest świetny do eksperymentowania, a jeśli chodzi o szelki, to w tym przypadku nie ma obowiązku zakrywania ich marynarką. Nie ma też, tak jak w formalnym stylu, nakazu noszenia spodni bez szlufek. Można powiedzieć, że istnieje przyzwolenie na swobodne łamanie zasad. Zakładanie paska i szelek jednocześnie jest bezsensowne, nie wiadomo na czym się skupić.

pasek czy szelki

Paski 

Pasek do spodni jest zdecydowanie bardziej popularnym dodatkiem niż szelki. Mężczyźni, którzy boją się szelek lub uważają, że wyglądają w nich śmiesznie, z pewnością założą pasek. Często jednak widać, że i ten, wydawałoby się mało znaczący element garderoby, wprawia panów w zakłopotanie. Są też tacy, którym wydaje się, że paska nie widać i wsuwają w szlufki cokolwiek, aby tylko spodnie nie opadały. Męskie paski do spodni, tak jak i same spodnie, dobieramy stosownie do okazji. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć co do czego można założyć.

Najwięcej staranności w doborze oraz znajomości zasad ubioru wymaga pasek do garnituru. Po pierwsze spodnie garniturowewymagają, aby pasek był ze skóry. Najlepiej gładki. Drugą kwestią jest klamra, która musi być klasyczna metalowa, bez dodatkowych ozdób. Jeśli do garnituru zakładamy koszulę na spinki, to powinny być one w tej samej kolorystyce co klamra. Czyli do srebrnej klamry paska nie dobieramy spinek złotych. I odwrotnie. Sam pasek dobieramy do koloru butów. Pasek do garnituru ma szerokość 3 cm. Jest to najpopularniejsza szerokość paska do spodni eleganckich. Pamiętajmy, aby nigdy nie zakładać paska zamszowego, plecionego, czy też w wymyślną klamrą do bardzo eleganckich strojów.

Spodnie typu chino oraz jeansy z reguły posiadają szlufki szersze niż spodnie klasyczne. Nosimy do nich zatem szersze paski. Istotne jest, aby pasek nie był ani za wąski, ani zbyt szeroki. Złe dobranie szerokości paska w stosunku do szlufek zawsze skończy się bardzo złym efektem. Dlatego w naszych spodniach bawełnianych oraz wizytowych zastosowaliśmy rozwiązanie, które ułatwia dobór paska. Otóż dzięki podwójnym szlufkom, można zakładać szerszy lub węższy pasek, w zależności od preferencji oraz tego, jaki pasuje do stworzonej stylizacji. Chinosy mogą być uzupełniane poprzez pasek skórzany lub zamszowy. Paski o szerokości 3,5 cm z dużą klamrą zalecamy panom o mocnej budowie ciała. Te o szerokości 3 cm są idealne dla mężczyzn szczupłych, o średnim i niskim wzroście.

To co wyróżnia jedne paski od drugich, nie jest tylko kolorem czy materiałem, z którego zostały wykonane. Można także poszaleć wybierając rodzaj zapięcia paska.