Styl formalny

 

Styl formalny w modzie określa w jaki sposób należy dobrać strój do niecodziennej okazji oraz określa zakres ubrań (ich formę, kolorystykę) jakie możemy założyć w konkretnej sytuacji. Do formalnych wydarzeń z pewnością zaliczymy śluby, pogrzeby, bankiety, a także rozmowę kwalifikacyjną w firmie, w której wysoko cenione oraz wymagane jest noszenie oficjalnego stroju przez pracowników.

 

Moda męska cały czas się zmienia. Pojawiają się nowe trendy, w pewnych kręgach widoczne są mniejsze lub większe odstępstwa od „starych zasad”. Bardzo lubiany i popularny styl swobodny wkracza także w bardziej wykwintnej wersji do biur, pojawia się na wieczornych przyjęciach. Ale nie można sobie pozwolić na nieznajomość pewnych zasad panujących w modzie męskiej. Wiemy, że na wielkie wyjścia, do pracy w biurze, urzędzie trzeba się odpowiednio ubrać, ale dla wielu problemem będzie właśnie to „odpowiednio”. Niby garnitur i biała koszula mogłyby sprawę załatwić, bo przecież jest to eleganckie ubranie, lecz nie jest to do końca tak. Ubieranie się stosownie do okazji lub wykonywanego zawodu świadczy przede wszystkim o szacunku do drugiego człowieka.

Niestety wśród mężczyzn istnieje nadal przekonanie, że wiszący w szafie czarny garnitur (zazwyczaj sprzed kilku lat, najczęściej ślubny) to szczęście, bo mają strój należyty na każde wyjście, gdzie trzeba się pokazać w czymś eleganckim. Formalny ubiór w rzeczywistości ma kilka odmian.
Stopień formalności ubioru zależny jest od okoliczności, miejsca oraz wymagań pracodawcy.

 

Frak

Najbardziej formalnym ubiorem jest White Tie (frak), stosowany na wielkie uroczystości. Jest najbardziej eleganckim, ale także najrzadziej stosowanym ubiorem męskim. To formalny strój wieczorowy, na który decydują się najczęściej panowie biorący ślub. Goście raczej rzadfontko wybierają tego typu ubiór. Okazjami, podczas których można zobaczyć mężczyzn we frakach są wystawne bankiety, bale sylwestrowe.

Frak to:

  • marynarka o długich połach z wyłogami ozdobionymi błyszczącą satyną

  • spodnie bez mankietów, szew boczny z dwoma satynowymi lampasami

  • koszula z łamanym kołnierzykiem

  • biała bawełniana mucha (czarną dla odróżnienia od gości na bardzo wystawnych przyjęciach nosi obsługa)

  • pikowana bawełniana kamizelka w białym kolorze

  • czarne lakierki oraz koniecznie czarne skarpety

 

Smoking

Black Tie (smoking) jest zdecydowanie bardziej elegancki od garnituru. Noszony po zmroku podczas wykwintnych przyjęć. Smoking to marynarka z atłasowymi frakowymi klapami lub szalowym kołnierzem. Zapinana na jeden guzik oraz spodnie z pojedynczym, również atłasowym, lampasem. Koniecznie czarna wiązana! mucha, koszula tak jak w przypadku fraka, biała z łamanym kołnierzykiem. Do smokingu nie nosimy paska! Zastępuje go pas smokingowy, lub kamizelka.

 

Garnitur

Garnitur jest najpopularniejszym formalnym strojem męskim. Wybierany przez panów na własny ślub, na przyjęcie, do pracy. Garnitur znajdziemy w szafie każdego mężczyzny, w odróżnieniu od fraka czy też smokingu, którego na próżno szukać wśród młodych mężczyzn, którzy niekoniecznie przepadają za zbytnio eleganckim wyglądem. Stanowią z pewnością grupę, która w momencie zaistnienia konieczności założenia formalnego stroju, wybierze garnitur. Jest to także wynik zmieniającej się mody. Kiedyś byłoby nie do pomyślenia, aby mężczyzna, nawet bardzo młody, poszedł na wieczorne ważne przyjecie w garniturze. W obecnych czasach, jeśli na zaproszeniu nie jest zdefiniowane w jakim stroju powinniśmy wystąpić, raczej nikt nie odważy się założyć fraka czy też smokingu. Zastanówmy się, czy idąc na przykład na przyjęcie weselne byłoby rozsądne założenie fraka? Wg mnie raczej nie, bo mogłoby się okazać, że gość byłby ubrany „lepiej” niż Pan Młody.

Wydawać by się mogło, że skoro garnitur, to będzie dobry na każdą okazję. Ale tak naprawdę ile okazji, tyle garniturów. Inny trzeba założyć do pracy, inny na przyjęcie, a jeszcze inny na pogrzeb.

Garnitury noszone w pracy zaliczamy do garniturów dziennych, które mogą być wykonane z tkanin w delikatne prążki. Ważne aby marynarka i spodnie były w takim samym kolorze. Nie należy kompletować garnituru na siłę, trzeba też pamiętać by nie używać spodni od garnituru do zestawów koordynowanych bo się spiorą i zmienią odcień. Nie będzie to już garnitur.

Kolorystyka garniturów do pracy powinna być mocno stonowana, przy czym kolor czarny jest zarezerwowany na wieczór. Do pracy nosimy garnitury szare, grafitowe, brązowe, młodym mężczyznom polecamy kolor granatowy, który jest najbardziej uniwersalny, bo może być również noszony wieczorem. Ważne jest aby marynarki dzienne posiadały kieszenie z patkami oraz wcięte klapy kołnierza. Brak będzie świadczył o nieznajomości zasad ubioru. Kieszeń bez patki występuje w garniturze wieczorowym. Jeśli chodzi o koszulę przy tego typu ubiorze, to zawsze bezpieczna będzie gładka. Biała koszula bawełniana, jak również błękity, pastelowe róże nie wprawią w zakłopotanie żadnej ze stron. Jeśli ktoś jednak chciałby wydobyć z garnituru trochę więcej i podkreślić swój charakter, może założyć koszulę w kratę lub paski, istotne jest natomiast aby to były delikatne wzory. Tkanina koniecznie matowa, nie można dopuścić do sytuacji, kiedy garnitur w świetle słonecznym będzie połyskiwał. Krawaty mogą być kolorowe, w paski, kropki, trzeba jednak pamiętać, że nieodpowiednie są jaskrawe kolory, wybierajmy spośród stonowanych wzorów.

Na uroczyste kolacje, przyjęcia weselne nosimy garnitury wieczorowe, zwane także wizytowymi. Tak jak pisałem wcześniej, garnitur do pracy nie powinien być czarny, tak w przypadku formalnego stroju wieczorowego jak najbardziej kolor ten jest pożądany. Kolory wizytowych garniturów to także granatowy oraz grafitowy. Im późniejsza pora tym ciemniejszy garnitur. Jeśli chcemy wypaść jak najlepiej, załóżmy w tej sytuacji białą koszulę na spinki. Może to być koszula z kołnierzykiem prostym oraz plisą zasłaniającą guziki, podczas gdy zdecydujemy się na założenie muchy. Brak plisy zobowiązuje do wyboru koszuli z eleganckimi guzikami. Pod krawaty ubieramy koszule bez plisy. Tkanina, z której uszyty jest garnitur może mieć domieszkę lekko połyskującego włókna. Klapy wizytowego garnituru powinny być zamknięte lub mieć szalowy kołnierz. Otwarte klapy są zdecydowanie bardziej „dzienne” oraz nieformalne. Kieszenie bez patek to również charakterystyczny element marynarki wieczorowej. Ważne są także szlice, a raczej ich brak. Marynarka bez rozcięć z tyłu to najodpowiedniejszy wybór. Jeśli jednak bardzo chcemy aby rozcięcia się pojawiły, to niech będą dwa.

Krawat czy mucha? W przypadku garniturów najlepszy będzie krawat, muchy teoretycznie są zarezerwowane dla fraka oraz smokingu. Ale założenie muchy, rzecz jasna bardzo eleganckiej, z jedwabiu, nie będzie poważnym błędem. Najbezpieczniejsza mucha będzie w kolorze garnituru. Minimalizm był i zawsze będzie modny, i niezmiernie elegancki, dlatego mnogość kolorów nie w każdym przypadku będzie odbierana właściwie.