Rodzaje kołnierzyków koszul męskich

 

Kiedy patrzymy na mężczyznę ubranego w garnitur, zwracamy uwagę nie tylko na fason oraz kolor garnituru, ale także na bardzo ważną w zestawianiach formalnych oraz swobodnych, koszulę. To, co określa rodzaj koszul męskich, to przede wszystkim typ kołnierzyka, rodzaj mankietów, krój oraz tkanina. Różnorodność kołnierzyków w koszulach jest tak naprawdę wielkim szczęściem, którym nas obdarzyła moda męska. Pozwala to wybrać rodzaj koszuli właściwy do okazji, a także do kształtu twarzy mężczyzny.

Rodzaje kołnierzyków koszul męskich

Kołnierzyk włoski ma zdecydowanie bardziej rozłożyste skrzydełka niż kent. Może występować jako :

  • Cutaway, najbardziej włoski wśród włoskich odmian kołnierzyków. Wyłogi są krótkie i rozstawione bardzo szeroko, tworząc czasem linię prostą. Jedno jest pewne, jeśli węzeł krawata jest widoczny w całej okazałości, a tradycjonalistom może się wydawać, że jednak widać zbyt wiele, to na pewno jest założony na koszulę z kołnierzykiem cutaway.

Cutaway powinni nosić mężczyźni z twarzą pociągłą.

  • Spread ma dłuższe wyłogi niż cutaway. Nie odsłania krawata w tak dużej mierze jak poprzednik.

Ten rodzaj kołnierzyka jest idealny dla osób o twarzy podłużnej, z delikatniejszymi kośćmi żuchwy.

Poniżej kołnierzyki cutaway (po lewej) oraz spread (po prawej)

porównanie kołnierzyków cutaway i spread

Kołnierzyk półwłoski, czyli semi – spread powstał w wyniku połączenia kołnierzyka klasycznego oraz włoskiego. Wyłogi kołnierzyka semi-spread tworzą kąt mniejszy niż 180 stopni ale większy niż 90 stopni.
Półwłoski typ kołnierzyka mogą nosić panowie o każdym kształcie twarzy.
jak wygląda kołnierzyk semi-spread

Prosty, inaczej klasyczny lub kent to najpopularniejszy kołnierzyk stosowany w koszulach męskich. Wyłogi kołnierzyka niezbyt szeroko rozstawione. Teoretycznie jest najmniej formalny, czyli nie powinno się go zakładać ani do fraka, ani do smokingu, jest bardzo dobry do stylizacji codziennych oraz wieczorowych, a także biznesowych. Kent może być różnych długości. Mamy do wyboru typowe kenty, których końce kołnierzyków znajdują się na za połową odległości pomiędzy pierwszym a drugim guzikiem. Są też tzw. małe kenty, których wyłogi są dość krótkie.
Kent jest raczej dla mężczyzn o szerszej twarzy. Małe kenty mogą nosić panowie o drobnej twarzy.

Kołnierzyk łamany, ze stójką, z której wychodzą łamane skrzydełka, zapinaną na guzik. Stosowany w koszulach do najbardziej formalnego stroju męskiego, czyli do fraka lub smokingu. Typ kołnierzyka, do którego zakłada się muchę, w żadnym wypadku nie może to być krawat! Koszule męskie z tego typu kołnierzykiem występują tylko w kolorze białym.
Dla kogo kołnierzyk łamany? No cóż, jeśli musisz założyć frak to kształt twarzy nie gra roli, kołnierzyk musi być pod białą, frakową muchę.

Button down, zwany amerykańskim. Końce kołnierzyka są przypięte guzikami do koszuli. Jego wyłogi mogą być dłuższe (typu kent) lub krótsze ( tak jak we wszystkich odmianach kołnierzyków włoskich ).
jak wygląda kołnierzyk button down

Warto również wspomnieć o koszulach z kołnierzykiem hidden button down, w których guzik jest schowany pomiędzy warstwami kołnierzyka. Nie widać, że jest a świetnie spełnia swoją rolę.
Button down to także kołnierzyk dla każdego.

Kołnierzyk klubowy ma zaokrąglone wyłogi. Idealny dla panów, którzy mają twarz podłużną oraz tych, którzy są bardzo szczupli, przez co ich kości policzkowe oraz żuchwy są mocno widoczne. Zaokrąglony kołnierzyk „łagodzi” twarz oraz optycznie ją skraca.
jak wygląda kołnierzyk klubowy

Stójka to typ kołnierzyka bez wyłogów. Rozróżniamy stójki niskie ( około 2 cm ) oraz wysokie, które mają nawet 4 cm i więcej.
Koszula ze stójką raczej nie powinna się pojawiać w stylu formalnym, który choć mocno ewoluuje, powinien mimo wszystko zostać dopięty krawatem lub muchą.
Dobrze wygląda w przypadku mężczyzn o proporcjonalnej szyi.

Tab collar to kołnierzyk zapinany na specjalną patkę lub przystosowaną do tego spinkę. Zapięcie jest usytuowane pod węzłem krawata. Zarówno patka, jak i spinka zapobiegają nieestetycznemu podnoszeniu wyłogów koszuli na węźle.

Jaki powinien być prawidłowy obwód kołnierzyka?

Oczywiście istnieje wiele innych rodzajów kołnierzyków, będących często odmianami przedstawionych powyżej. Przedstawiliśmy te najczęściej spotykane. Odpowiednio dobrane elementy garderoby, nie tylko pod względem stylu i kolorystyki, ale również rozmiaru to droga do sukcesu. Dopasowany garnitur oraz właściwa koszula, której kołnierzyk nie jest zbyt ciasny ani za luźny gwarantują, że będziemy wyglądać jakbyśmy wyszli od osobistego stylisty.

Rozmiar kołnierzyka będzie prawidłowy, jeśli pomiędzy kołnierzyk a szyję będziemy mogli włożyć dwa palce. Tak też mierzymy centymetrem krawieckim obwód naszej szyi.