O stylu preppy słów kilka

 

Wokół stylu preppy narasta wiele emocji. Z jednej strony są osoby, które uważają, że preppy ( w przypadku mody ) istnieje tylko i wyłącznie w momencie, gdy założymy ubrania naprawdę drogie. Po drugiej stronie stoją przeciwnicy tej teorii, dla których metka albo nie ma znaczenia, albo jest po prostu nieosiągalna.

Skąd to zamieszanie?

Sięgnijmy do samego początku, czyli do lat 40tych ubiegłego wieku, uważanych za narodziny preppy wśród studentów Ligi Bluszczowej. Stowarzyszenie to zrzeszało elitarne amerykańskie uczelnie. Preppy zatem oznaczało prestiż, bogactwo. Przez kilka dziesięcioleci styl ten pozostawał jedynie wśród studentów Ivy League, aby później zainspirować młodych ludzi, którym nie było pisane dostać się w tak wysokie grupy społeczne.

Najważniejszymi cechami stylu preppy są ład i porządek. Wszystko jest bardzo proste oraz eleganckie, dotyczy to zarówno stroju jak i dodatków czy też fryzury. Styl ten narodził się wśród ludzi uprawiających sporty dla wybranych: tenis, golf, jazda konna, zatem w stylizacjach preppy zobaczymy bardzo silne akcenty z tychże dziedzin.

Z ograniczonego kręgu społecznego styl amerykański zaczął się rozprzestrzeniać nie tylko wśród mniej bogatych mieszkańców Ameryki, pojawił się w zasadzie na całym świecie. Przyjazny dla mężczyzn w każdym wieku, jest nieskomplikowany, a bardzo efektowny.

Spodnie typu chinos to bardzo istotny element stylu preppy. Niezastąpione pod każdym względem. Skośne kieszenie boczne i tylne wewnętrzne są zdecydowanie bardziej eleganckie niż te, które widzimy w większości jeansów. Skoro preppy to elegancja, luz, minimalizm, to chinosy nie mają sobie równych. Letnie stylizacje opierają się oczywiście na tkaninach lekkich. Beżowe chinosy czy też te w kolorach karmelowych, niebieskich możemy uzupełnić kontrastowymi kolorystycznie koszulkami polo lub koszulami. Preppy prezentuje świeżość ubioru, dlatego najlepszymi rozwiązaniami są jednak kolory jasne, zarówno spodni jak i koszul. Latem oczywiście śmiało można założyć szorty typu chino. W połączeniu w koszulą button down lub koszulką polo tworzą zestaw preppy na letni czas wolny.

Półformalne okazje, które nie wymagają garnituru, ale ubiór powinien wskazywać na przemyślaną elegancję są doskonałe aby strój był inspirowany amerykańskim stylem. Granatowa marynarka, koszula z długim rękawem w jasnej kolorystyce i chinosy to ubiór nie tylko dla mężczyzn w wieku studenckim, doskonale prezentują się w nim także panowie w średnim wieku, a nawet starsi. Do tak klasycznego zestawiania preppy, dla miłośników krawatów idealny będzie ten w szerokie pasy, nieregularną kratę. Warto pozostać przy kolorach w obrębie granatowego, czerwonego, beżu. Takie trochę szkolne połączenia mają swój niezwykły urok. Sweter typu V-neck to także pełnoprawny element preppy.

Młode pokolenie, choć czerpie z klasycznego preppy, to jednak potrzebuje czegoś więcej i stawia na bardziej odważną kolorystykę. Chinosy nie są już tylko beżowe, brązowe czy granatowe. Zauważymy całą gamę kolorystyczną, od pastelowych róży po wściekle zielone. Jedno pozostaje niezmienne, całość stylizacji zawsze jest schludna, nie widać zbędnych, skomplikowanych elementów.

Obecnie wiele firm odzieżowych ( nie tylko tych z bardzo wysokiej i najwyższej półki ) posiada ofertę ubrań wpisujących się perfekcyjnie w styl amerykański. Czy zatem, jeśli ktoś zaopatrzy się w zestaw ubrań drogich, będzie bardziej preppy niż ten, który części garderoby w tym samym stylu kupi w cenach niższych u mniej znanego producenta? Oczywiście pomijamy te bardzo marnej jakości, które tak naprawdę nie reprezentują żadnego stylu. Można być preppy nosząc ubrania mniej znanych firm, pod warunkiem jednak, że są wykonane z tkanin wysokiej jakości.

Pamiętajmy, że mężczyzna ubrany w stylu amerykańskim prezentuje się zawsze idealnie: kazda część stroju perfekcyjnie dopasowana, wyprasowana, fryzura od nieprzypadkowego fryzjera. Nie ma tutaj miejsca na niedociągnięcia, tak samo jak w przypadku strojów na uroczyste okazje, z tą różnicą, że preppy to styl nieformalny.