Miękki jak...sztruks. Jak go nosić i jak o niego dbać.

 

Na początek wyjaśnijmy sobie, czym jest sztruks. Jak się okazało w rozmowie z kilkoma osobami, które potwierdziły umiłowanie do tej tkaniny, niestety w rzeczywistości nie wiedzą co lubią. Kochają ubrania wykonane ze sztruksu, ale czym on jest, poza tym, że jest miękki, nie mają pojęcia. A więc tym, którzy są w podobnej sytuacji należy się informacja, że sztruks to nic innego jak bawełna, a charakterystyczne prążki o aksamitnej powierzchni powstają podczas tkania materiału.

Tkanina sztruksowa

Ubrania wykonane ze sztruksu są miękkie, dość grube, a co za tym idzie, ciepłe. Noszone zazwyczaj od jesieni do wiosny, choć największą popularnością cieszą się podczas zimowej aury, kiedy to można zauważyć najwięcej użytkowników spodni sztruksowych.

Przeciwnicy tej szlachetnej tkaniny twierdzą, że jest „trudna”. Oczywiście jest w tym trochę prawdy. Sztruks szybciej się zużywa, należy go umiejętnie prać i prasować, nie mniej jednak jego zalety z pewnością to rekompensują.

Sztruks jest tkaniną, z której wykonuje się nie tylko spodnie, ale także marynarki, koszule, kaszkiety. Pytanie czy łączyć np.sztruksowe spodnie z marynarką z tej samej tkaniny. Oczywiście można, nie mniej jednak jest to sztuka niemała. Lepiej unikać takich zestawień, a jeśli już ktoś bardzo chce być odziany w sztruks, niech to będą odmienne kolory i grubości prążków.

Współcześnie sztruksy męskie wyglądają zupełnie inaczej niż te sprzed lat, kojarzone z modą męska dla panów w podeszłym wieku. Prawdopodobne nie znajdziemy już tych z szerokimi nogawkami ( no chyba, że w second hand'ach). I w sumie dobrze. Dzisiaj, spodnie sztruksowe, po które chętnie sięgają młodzi mężczyźni, występują głównie o kroju chinosów.

Sztruksowe chinosy dobrze wyglądają z koszulami w kratę. Mogą to być bawełniane koszule button down lub z prostym kołnierzykiem. Sposobów na ich noszenie jest kilka. Możemy wybrać opcję, w której pod koszulę ubierzemy t-shirt i pozostawimy odpięte guziki koszuli. Można także pozostawić odpięty tylko górny guzik koszuli. W pierwszym przypadku uzyskamy strój całkowicie swobodny idealny na spotkanie z kumplami. Jeśli spodnie są w stonowanej kolorystyce (czarne, granatowe, brązowe) warto całość ożywić koszulą o bardziej szalonych barwach. Koszula z odpiętym guzikiem pod szyją aż się prosi o uzupełnienie swetrem V-neck. Jest to szczególnie prawidłowe rozwiązanie, gdy trzeba zatrzymać jak najwięcej ciepła podczas chłodnych dni.

Sztruks świetnie wygląda połączony z tweedem. Jedna i druga tkanina jest odbierana jako ciepła i przyjemna dla ciała. Te materiały mają jeszcze jedną cechę wspólną: do niedawna kojarzone były z mężczyznami starszymi. Na szczęście odnowione fasony ubrań pozwoliły na uwielbienie ich przez dużo młodszą grupę mężczyzn. 

Sztruksy męskie

Brązowy sztruks w połączeniu z jeansem

 

Jak dbać o ubrania ze sztruksu?

Aby sztruksowe ubrania zachowały jak najlepszy wygląd przez długi czas należy:

  • prać na lewej stronie

  • wybierać programy piorące do tkanin delikatnych

  • nie wirować

  • unikać suszenia w suszarce

  • prasować na lewej stronie, a jeśli zajdzie konieczność prasowania spodni po stronie prawej, trzeba to robić przez bawełnianą ściereczkę, która zapobiegnie wyświeceniu tkaniny oraz powstaniu nieestetycznych zagięć włosków