Mankiety koszul męskich

 

mankiety

Mankiet. Często bagatelizowany podczas wyboru koszuli, bo przecież kolor i kołnierzyk (choć niestety nie zawsze) są najważniejsze. W zasadzie jaką funkcję pełni? Po pierwsze jest bardzo ważnym wykończeniem rękawa. To mankiet sprawia, że rękaw ma piękny kształt i możemy koszulę ubrać pod marynarkę. Chyba nikt nie wyobraża sobie aby pod marynarkę ubierać koszulę bez mankietów, której rękaw jest tak samo szeroki na całej długości. Mankiet można określić jako funkcjonalność i estetykę. Kiedyś był, tak jak kołnierzyk, elementem koszuli, który można było odpiąć aby prać go częściej niż całą koszulę. Czy to było akurat estetyczne? Raczej nie ale jak widać, mankiet i kołnierzyk musiały być nienaganne.

Mankiety koszul, tak jak kołnierzyki mogą być wykonywane z grubszych tkanin niż same koszule. Zazwyczaj jednak stosowane są podwójne warstwy tych samych tkanin oraz wewnętrzne usztywnienia. W czasach kiedy te dwa elementy były odpinane do częstszego prania, z pewnością solidniejszy mankiet był uzasadniony z uwagi na zużywanie tkaniny w trakcie czyszczenia.

Obecnie podwójna tkanina w mankietach, usztywnienia w kołnierzykach mają na celu utrzymanie ich kształtu, a co za tym idzie perfekcyjnego wyglądu w każdej sytuacji. Gdyby uszyto je z pojedynczej warstwy tkaniny, to zapewne zarówno kołnierzyk jak i mankiet byłyby zbyt miękkie, a więc ich ułożenie pozostawiałoby wiele do życzenia.

Rodzaj mankietu: MANKIET NA GUZIKI

  • z jednym guzikiem

Mankiety z jednym guzikiem występują w koszulach męskich codziennych, półeleganckich, sportowych. Koszula z takim mankietem ma jedną wadę: nie ma możliwości regulacji wielkości obwodu mankietu. W obecnych czasach zdecydowana większość koszul codziennych jest zapinana na dwa guziki.

  • z dwoma guzikami poziomo

Dwa guziki w poziomie usytuowane na mankiecie to nic innego jak dbałość o klienta. Daje to możliwość dopasowania mankietu w zależności od wielkości przegubu ręki.

  • z dwoma guzikami pionowo

Guziki jeden nad drugim w mankiecie męskim występują w przypadku mankietów szerszych niż standardowe. Ma to wpływ na nienaganny wygląd mankietu.

Rodzaj mankietu : MANKIET NA SPINKI, występuje przede wszystkim w koszulach wizytowych, smokingowych oraz frakowych. Jeśli koszula ma mankiet zapinany na spinki to nie powinna mieć kieszonki na piersi.

  • pojedynczy ( w koszulach wizytowych, wieczorowych, frakowych )

Dla użytkowników koszul z pewnością jest mniej „problematyczny”. Takiego mankietu nie trzeba zawijać, bierzemy spinkę do mankietów i po prostu zapinamy nią mankiet. Można wybrać dwustronne spinki, które są zdecydowanie lżejsze od klasycznych spinek z mechanizmem.

  • podwójny, czyli francuski „french cuff”, ( w koszulach wizytowych, wieczorowych, smokingowych )

Podwójny mankiet jest najbardziej popularny wśród mankietów na spinki. Bardzo elegancki. Tak jak wszystkie powyższe rodzaje mankietów, może mieć zakończenie proste, ścięte lub pół-okrągłe. Jest to istotna kwestia w przypadku mankietów na spinki. Jeśli będziemy mieć koszulę z mankietem francuskim z pół-okrągłym zakończeniem, starajmy się dobrać do niej okrągłe spinki. Elegancki wygląd wymaga dopracowania detali, dlatego jest to tak ważne aby spinki pasowały kształtem do mankietu.

Ile mankietu powinno być widać spod marynarki?

Tutaj może nasunąć się pytanie, czy dobieramy marynarkę do koszuli czy odwrotnie. Otóż jedno i drugie powinno być dobrane do wzrostu oraz sylwetki. W strojach formalnych bardzo eleganckie i na miejscu jest aby spod marynarki widoczny był mankiet koszuli. Problemem dla wielu mężczyzn jest natomiast ILE … Jedno jest pewne, choćby najmniejsza część mankietu powinna wystawać poza rękaw marynarki, w przeciwnym wypadku ktoś kto na nas będzie patrzył może zastanawiać się czy czasem nie ubraliśmy koszuli z krótkim rękawem, co jest niedopuszczalne!

Kiedy mamy opuszczone ręce mankiet koszuli powinien wystawać poza mankiet marynarki nie więcej niż 2 cm. Ważne jest, aby tak dobrać obydwie długości, by podczas poruszania ręką był widoczny jedynie mankiet bez reszty rękawa.