Koszula męska

 


Koszula męska
, dla jednych obowiązek, dla innych niezwykła przyjemność. Przez wieki zmieniał się jej kształt oraz detale. Dzisiaj koszula, w zależności od kroju, wzoru oraz rodzaju kołnierzyka pełni funkcję podstawowego elementu garderoby prawdziwego mężczyzny. Nie wyobrażamy sobie abyśmy mogli pod garnitur założyć coś innego niż elegancką koszulę. Mamy do wyboru także wersje idealne na spacery, nieoficjalne wyjścia ze znajomymi.

 

Koszule męskie

Koszule męskie polskiego producenta

 

Jaką koszulę kupić? To pytanie zadaje sobie z pewnością wielu mężczyzn, którzy stoją przed zadaniem dobrania koszuli do sytuacji, pory dnia czy też stopnia formalności spotkania. Problemy mogą się pojawić także w momencie kiedy trzeba wybrać odpowiedni rodzaj do garnituru, który już posiadamy w szafie.

Krój koszuli jest niezwykle istotny. Koszula dla Panów z brzuszkiem, który chcieliby ukryć, powinna być w fasonie regular, czyli o prostym kroju. Mogą ją także założyć mężczyźni szczupli, choć dla nich zdecydowanie lepsze będą koszule lekko taliowane rewelacyjnie podkreślające sylwetkę.

Tak jak wszystkie ubrania, tak również koszulę wybieramy odpowiednią do wzrostu. Po pierwsze daje to pewność, że koszula będzie na tyle długa aby można ją było bezproblemowo włożyć w spodnie i nie będzie nieelegancko z nich wychodzić podczas siedzenia. Gwarantuje to także, że rękaw koszuli nie będzie ani za krótki, ani za długi. Drugim parametrem określającym właściwą dla konkretnej osoby koszulę jest rozmiar kołnierzyka. Jak go właściwie dobrać pisaliśmy przy okazji omawiania rodzajów kołnierzyków.

Jaką koszulę wybrać?

Kiedy już okazuje się, że jedynym możliwym rozwiązaniem jest ubranie koszuli, odpowiedzmy sobie przede wszystkim na takie pytania:

  • Czy to ma być koszula na dzień czy na wieczór?

  • Jeśli to koszula na dzień, to w jakiej sytuacji musimy ją założyć? Do pracy w biurze, na nieformalne spotkanie, czy po prostu mamy ochotę założyć koszulę idąc np. na zakupy?

  • Jakiego koloru posiadamy garnitur, w którym zamierzamy się pokazać.

  • Jeśli wybieramy się na przyjęcie lub bal, to czy jest napisane na zaproszeniu w jakim stroju powinniśmy przybyć.

 

Koszula wizytowa powinna być w kolorze białym, ewentualnie écru, błękitnym lub w jasnych, nierzucających się w oczy barwach. Kołnierz koszul wizytowych może być łamany, włoski, pół-włoski. Koszule tego typu mogą mieć także kołnierzyk typu kent. Najważniejszym elementem koszuli wizytowej wieczorowej jest mankiet, który koniecznie musi być zapinany na spinki. To co charakteryzuje koszule wizytowe to także brak kieszonki na piersi.

 

Koszula na spinki

Koszula na spinki

 

Najbardziej formalna jest koszula frakowa, z łamanym kołnierzykiem, mankietem na spinki, krytą listwą guzikową lub z listwą na guziki jubilerskie. Występuje tylko i wyłącznie w kolorze białym.

Koszula do muchy może mieć kołnierzyk łamany, włoski, pół-włoski lub prosty. Muchę zakładamy zawsze do fraka oraz smokingu ale można także uzupełnić muchą garnitur wieczorowy. Koszula smokingowa musi być biała. W związku z tym, że nie możemy założyć krawata, listwa powinna być kryta lub z jubilerskimi guzikami. Typowa koszula smokingowa powinna być wykonana z piki lub gładkiej bawełny. W przypadku bawełen bez widocznej faktury, koszula do smokingu powinna posiadać pionowe plisy z przodu. Połączenie czarnego smokingu, czarnej muchy oraz białej koszuli z czarnymi jubilerskimi guzikami pozwoli na uzyskanie prawdziwie eleganckiego wyglądu. 

 

Koszula męska z białym kołnierzykiem 

Koszula męska z białym kołnierzykiem

 

Koszula męska bawełniana

Koszula męska bawełniana

 

Niebieska koszula męska

Niebieska koszula męska

 

Koszula 100% bawełna

Koszula 100% bawełna

 

Jaką koszulę zatem założyć pod muchę, jeśli mamy zamiar ubrać garnitur? Jedno jest pewne, że do garnituru nie ubierzemy koszuli z łamanym kołnierzykiem. Jubilerskie guziki na listwie zostawmy także do smokingu. Do wieczorowych garniturów dobieramy koszule z kołnierzem włoskim, pół-włoskim lub prostym. Jeśli chodzi o listwę guzikową to starajmy się aby nasza koszula do muchy w wydaniu wieczorowym nie miała widocznych guzików. Najlepsza będzie ta z krytą listwą.

Możemy wybrać także koszulę z mankietem na guziki oraz odkrytą listwą guzikową. Taką koszulę założymy wówczas, gdy pod szyją znajdzie się krawat. Świetnie sprawdzą się jako koszule do pracy. Odkryte plastikowe guziki nie są wysoce eleganckie, dlatego nie należy ich łączyć z muchą w wydaniu wieczorowym. 

Uznaje się, że im ciemniejszy garnitur, tym jaśniejsza koszula. Jest to oczywiście bardzo eleganckie i tradycjonaliści raczej od tej reguły nie odstąpią, i na wieczór założą białą koszulę. Ale równie eleganckie są koszule w pastelowych kolorach, które nie przykuwają mocno uwagi, a niejednokrotnie bardziej pasują do konkretnego mężczyzny niż koszula biała. Pojawienie się koszul wizytowych innych niż białe, wiąże się zapewne również z faktem, że panowie chcą wprowadzić do ubioru coś nowego.

W telewizji, czasopismach, na ulicach widzimy mężczyzn, którzy choć ubrani w garnitur i elegancką koszulę, nie posiadają krawata. Jest to dość niewdzięczny temat, bo z jednej strony ulica wyznacza trendy, a z drugiej istnieją pewne reguły, od których nie należy odstępować. Kiedy więc można zrezygnować z krawata mając na sobie garnitur? Generalnie wszystkie garnitury wizytowe oraz garnitury dzienne, które nosimy do pracy, powinny zostać uzupełnione krawatem. Jedynym garniturem, który obroni się bez krawata jest garnitur nieformalny. Tak można ubrać się na spacer lub do kina, ewentualnie na spotkanie w gronie znajomych. Wszelkie inne okazje muszą być dopięte krawatem lub muchą. Koszula bez krawata dobrze wygląda w połączeniu z chinosami, swetrem, marynarką.

Popularne koszule button down, które można ubierać zarówno do garnituru, jak i do stylizacji swobodnych, mają z pewnością swoich zwolenników oraz przeciwników. Założenie koszuli button down do garnituru wymaga nie lada wysiłku. Trzeba się zastanowić gdzie idziemy, z kim będziemy prowadzić rozmowę. Dobrze prezentują się z garniturami dziennymi, w których najczęściej chodzimy do pracy w biurze. Noszenie takich koszul do wieczorowych garniturów nie jest wskazane. Kołnierzyki z guziczkami na wyłogach są o tyle dobre, że gdy pozostawimy odpięty guzik pod szyją, nic nie będzie odstawać. Świetnie komponują się ze swetrami V-neck.