Jak zawiązać krawat?

 

W prostocie tkwi siła, ale istnieją proste rozwiązania (w tym przypadku wiązania), które mimo wszystko mogą niektórym sprawić kłopot. Panowie, którzy na co dzień noszą krawaty, sztukę ich wiązania mają opanowaną do perfekcji. Osoby rozpoczynające własną historię z węzłami mają dwie opcje do wyboru: albo wytrwać albo poddać się. Zachęcamy jednak do wytrwałości i nauczenia się podstawowych sposobów wiązania krawatów (jeśli nie starczy cierpliwości, poprośmy o to naszą kobietę :)) Krawat męski to nie tylko uzupełnienie eleganckiego garnituru, w którego przypadku brak krawata jest niedopuszczalny. Również wiele codziennych stylizacji, tych mniej lub bardziej swobodnych, rewelacyjnie prezentuje się z krawatem.

Krawaty jedwabne są niezastąpione do garniturów wieczorowych, ale także tych, które nosimy na co dzień do pracy. Te, wykonane z grubszych tkanin wełnianych, lnu lub nawet skóry świetnie będą wyglądać z marynarkami sztruksowymi, bawełnianymi.

Jak zawiązać krawat?

Węzeł prosty ( Four-in-Hand), jak sama nazwa wskazuje, jest najprostszy do zawiązania. To węzeł asymetryczny, który dobrze wygląda przy krawatach z tkanin o średniej grubości, knitach. Idealny do koszul z kołnierzykiem prostym.

Jak zawiązać?

 1. Zakładamy krawat na kołnierzyk i krzyżujemy dwa jego końce ( szerszy na wierzchu)

 2. Szerszy koniec przekładamy pod węższym i przekładamy nad nim.

 3. Następnie ten sam wkładamy pod powstałą pętlę na szyi (musimy grubszą końcówkę z pozycji z pkt.2 przełożyć na drugą stronę i wyciągnąć ją pod brodą)

 4. Wyciągnięty koniec przekładamy przez pętlę, która powstała na krawacie. Dociągamy i formujemy węzeł.

Węzeł podwójny (Victoria, Prince Albert) jest podobny do węzła prostego. Można go wiązać z krawatów wykonanych z tkanin cienkich oraz średniej grubości. Nie polecamy wykonywać węzła podwójnego na grubych krawatach. Węzeł podwójny, tak jak węzeł prosty, jest również asymetryczny. Obydwa rewelacyjnie sprawdzą się w stylizacjach casual, z koszulami button down oraz krawatami typu knit.

Jak zawiązać?

 1. Zakładamy krawat na kołnierzyk i krzyżujemy dwa jego końce ( szerszy na wierzchu)

 2. Szerszy koniec przekładamy pod węższym i przekładamy nad nim.

 3. Powtarzamy punkt nr.2

 4. Następnie ten sam wkładamy pod powstałą pętlę na szyi ( musimy grubszą końcówkę z pozycji z pkt.2 przełożyć na drugą stronę i wyciągnąć ją pod brodą

 5. Wyciągnięty koniec przekładamy przez pętlę, która powstała na krawacie. Dociągamy i formujemy węzeł.

Węzeł zużywa więcej długości krawata, dlatego należy pozostawić na samym początku grubszą część dłuższą niż w węźle prostym.

Węzeł Windsor (Full Windsor) jest symetryczny i świetnie nadaje się do formalnych strojów, w których wszystko powinno być nienaganne. W naszej opinii węzeł prosty oraz podwójny nie są tak eleganckie. Windsor pięknie komponuje się z kołnierzykami rozwartymi.

Jak zawiązać?

 1. Zakładamy krawat na kołnierzyk i krzyżujemy dwa jego końce ( szerszy na wierzchu)

 2. Szerszą końcówkę przekładamy pod pętlą na szyi i wyciągamy pod brodą.

 3. Po przeciągnięciu pod brodą końce krawata układamy tak jak na samym początku ( pkt.1)

 4. Szerszy koniec przekładamy pod węższym i przekładamy nad nim.

 5. Szerszą końcówkę przekładamy pod pętlą na szyi i wyciągamy pod brodą.

 6. Wyciągnięty koniec przekładamy przez pętlę, która powstałą na krawacie. Dociągamy i formujemy węzeł.

Pół-Windsor ( Half Windsor ) jest odrobinę „lżejszy” niż Windsor. Odpowiedni dla mężczyzn, którzy uważają, że jego pełny odpowiednik jest zbyt ciężki, a węzeł prosty zbyt delikatny. Także symetryczny i najlepiej wygląda w strojach formalnych z kołnierzykami o szerzej rozstawionych wyłogach ( włoskim, pół-włoskim ).

Jak zawiązać?

 1. Zakładamy krawat na kołnierzyk i krzyżujemy dwa jego końce ( szerszy na wierzchu)

 2. Szerszy koniec przekładamy pod węższym.

 3. Następnie ten sam przekładamy pod pętlą na szyi ( od góry ) i wyciagamy po tej samej stronie węższej końcówki krawata

 4. Następnie szerszy koniec przekładamy nad węższym i przez pętlę na szyi od dołu

 5. Na koniec szerszą końcówkę przekładamy przez pętlę powstałą na krawacie. Dociągamy i formujemy węzeł.