Co to są chinosy i jak je nosić?

28-09-2015

Z całą pewnością można stwierdzić, że chinosy to najpopularniejsze spodnie męskie w obecnych czasach. Chyba nie ma mężczyzny, który nie posiadałby choć jednej pary spodni bawełnianych. Są uniwersalne, odpowiednie na wiele okazji a wygoda, którą zapewniają podczas noszenia jest nieoceniona. Wystarczy przyjrzeć się na spacerujących po mieście panów, tych młodych i starszych, zwrócić uwagę w pubie czy też w biurze, jakie spodnie są na piedestale.

 

Chinosy męskieZOBACZ Chinosy damskie

 

 

 

 

 

 

Skąd się wzięły chinosy?

Bawełniane spodnie męskie swoją historią sięgają połowy XIX wieku, kiedy to dowódca Armii Brytyjskiej, w celu poprawy kamuflażu, podjął decyzję o przefarbowaniu noszonych przez żołnierzy białych lekkich spodni bawełnianych. Miało to na celu również zamaskowanie brudu na białej tkaninie. Zmianę koloru przeprowadzono za pomocą dostępnych w okolicy i nadających się do tego darów natury: curry, kawy oraz soku morwowego. W efekcie uzyskano żółto-brązowawy kolor zbliżony do koloru piasku oraz kurzu. Nazwany przez hindusów kolorem „khaki” dał nazwę spodniom. Nie należy go mylić ze współczesnym, europejskim określeniem koloru khaki, który jest odcieniem zielonego. Te dwa odcienie mają tyle wspólnego, że każdy z nich można uznać za „przybrudzony”.

Koniec XIX stulecia, wojna hiszpańsko-amerykańska to czas, kiedy amerykańscy żołnierze nosili spodnie bawełniane szyte w Chinach. Wtedy pojawiło się określenie „chino”, używane zamiennie z „khaki”. Tak jest również dzisiaj w krajach anglojęzycznych. U nas są chinosy lub spodnie bawełniane. Wszystkie nazwy jednak mówią to samo : wygoda.

Od żołnierza do ucznia...

Zanim nadszedł moment, że każdy może zachwycać się spodniami typu chino, musiały one wiele przejść. Po wojnach, gdzie okazały się ulubieńcami żołnierzy, chinosy pojawiły się jako cywilne ubrania, wyprodukowane najpierw przez firmę Lewis, a później Brooks Brothers. Również nadwyżki odzieży po wojnie, która trafiła do szerokiej rzeszy zafascynowanych spodniami wojskowymi, spotęgowały późniejszy sukces. Chinosy trafiły do elitarnych grup, na uczelniach stały się obowiązującym strojem. Był to czas kiedy jeansy były zakazane dla studentów. Być może dlatego, że kojarzono je ze spodniami klasy robotniczej, czego o chinosach dzisiaj powiedzieć nie można. Wręcz przeciwnie, to dobry, grzeczny styl, eleganckie i dostojne życie.

Chinosy w kolorze khaki...

Chinosy wyszły z elitarnych uczelni i trafiły do mody codziennej. Początkowo miały luźną nogawkę, zakładki z przodu.. Z czasem zostały wygładzone, zniknęły zakładki, a nogawka stawała się coraz węższa. Początkowo chinosy szyto w odcieniach beżu. Dzisiaj mamy spodnie bawełniane o szerokościach nogawek dla każdego, w niezliczonych kolorach. Krój chino jest wykonywany nie tylko z czystej bawełny, ale również z dodatkami lycry. Pojawiają się także „chinosy” ze sztruksu lub innych tkanin. Cechy charakterystyczne jednak pozostają niezmienne, czyli skośne kieszenie przednie i tylne wewnętrzne.

Chinosy męskie z zakładką

Chinosy męskie z zakładką

 

Rodzaje chinosów w oparciu o szerokość nogawki:

  • Chinosy typu regular, w których szerokość nogawki zwęża się proporcjonalnie, a szerokość w udzie jest większa niż w przypadku spodni slim. Będą odpowiednie dla mężczyzn o mocniejszej budowie ciała, dla których spodnie slim są zbyt obcisłe, a w niektórych przypadkach założenie ich bywa niemożliwe. W zasadzie nie powinny ich nosić bardzo szczupłe osoby, ponieważ będą dla nich zbyt szerokie. Można zauważyć, że jest to rodzaj spodni, który wybierają panowie powyżej 30 roku życia.

Czarne chinosy meskie

Czarne chinosy regular

Beżowe chinosy

Chinosy typu slim, w których nogawka zwęża się proporcjonalnie ku dołowi. Węższy jest także obwód w udzie w porównaniu ze spodniami regular. Typ spodni idealny dla mężczyzn o szczuplejszych nogach.

 

 

Co założyć do chinosów?

Spodnie są tak praktyczne, że można je łączyć prawie ze wszystkim. Jeśli stylizacja ma być na przykład na weekendowy wypad za miasto, do spodni typu chino można założyć t-shirt, koszulkę polo lub koszulę z krótkim rękawem. Casual Friday jest dniem w korporacjach, kiedy pracownikom pozwala się na bardziej swobodny ubiór. I tam można zauważyć, jak świetnie dobierane są części garderoby. Wpisuje się to w smart casual, który jest uwielbiany przez tak wielu mężczyzn. Chinosy powinny jednak pozostać w stonowanej kolorystyce. Koszule z długim rękawem mogą posiadać delikatne wzory. Niezastąpione są też bawełniane marynarki, które można uzupełniać swetrami V-neck dobrej jakości. Dopuszczalne jest także łączenie koszulki polo i swetra. Najlepszym obuwiem będą mokasyny lub półbuty. Wszelkie okazje, gdzie nie obowiązuje garnitur lub określony odgórnie strój do pracy, to te , na które można i trzeba założyć chinosy. 

Chinosy męskie to również specjalność naszego zakładu krawieckiego i można znaleźć je w ofercie naszego sklepu.