Casual, Smart casual, Business casual

 

Poza kompetencjami jakie posiadamy, wykształceniem, doświadczeniem, w odbiorze naszej osoby bardzo istotne jest to jak wyglądamy. Ubiór pełni rolę wizytówki każdego z nas. Jest zależny od rodzaju kontaktu z drugim człowiekiem. Świadczy o nas i o naszym podejściu do ludzi, w których towarzystwie przebywamy. Spotkania prywatne nie są obarczone specjalnymi zasadami ubioru, nie mniej jednak w każdej sytuacji powinniśmy wyglądać dobrze.

Jeśli chodzi o kwestię ubioru do pracy, wszystko zależy oczywiście od wykonywanego zawodu. Inaczej będą się ubierać np.trenerzy personalni a inaczej osoby pracujące w szpitalu. Pracownicy korporacji, banków, urzędnicy państwowi oraz wszyscy ci, którzy mają bezpośredni kontakt z klientem powinni wiedzieć w jaki sposób skomponować swój strój aby nikogo nie urazić i pokazać, że w kwestii ubioru jest się tak samo dobrze wyspecjalizowanym jak w wykonywanym zawodzie. Pytanie zatem brzmi jak się ubrać wszędzie tam, gdzie jeansy, t-shirt oraz typowe sportowe buty są zdecydowanie nie na miejscu? Jeśli pracodawca nie wymaga noszenia w pracy garnituru, białej koszuli oraz krawatu ale strój mimo wszystko powinien mieścić się granicach elegancji, wtedy najlepiej zapoznać się z pojęciem Business Casual oraz Casual, które mieszczą się w Smart Casual...

Jak to właściwie jest ze Smart i Business ?

 

Można znaleźć wiele informacji o Smart Casual i Business Casual. Informacje te są jednak różne lub mocno niedoprecyzowane. Jedno jest pewne, nazwy Business Casual i Smart Casual informują już na pierwszy rzut oka, że nie obowiązuje typowy formalny garnitur z białą koszulą i krawatem. Nieprzypadkowo w obydwu nazwach pojawia się wyraz casual, oznaczający nieformalny, bardziej swobodny. Do męskiego stroju formalnego zalicza się elegancki garnitur z jasną koszulą oraz krawatem. I rzecz jasna, eleganckie buty. Kolory to czarny, szary, granatowy ( w przypadku garniturów) biały, jasnoniebieski, kremowy, pastelowe odcienie różu ( dla koszul ). Nieformalne stylizacje mieszczą w sobie spodnie typu chino, koszule męskie gładkie, w prążki, kratkę, intensywne kolory. Idealne do chinosów będą zamszowe półbuty, buty Chukka, brogsy, sneakersy, boat shoes, mokasyny.

Smart Casual

Logicznie myśląc, Smart Casual jest po prostu przemyślanym sposobem ubierania się. Słowo smart przecież nie określa konkretnie na jakiego typu okazje trzeba zastosować stylizację. Dopiero casuainformuje nas, że jest to nieformalny styl ubierania się. Jeśli ktoś ubrał się w stylu smart casual to oznacza dokładnie tyle, że umiejętnie (słowo najistotniejsze) oraz stosownie do okazji połączył części garderoby. Dlatego zarówno business casual, jak i casual można określić mianem smart casual.

Casual

Casual jest stylem typowo nieformalnym i codziennym. Oznacza wygodne i swobodne ubieranie się. Jest odpowiedni na spacer, do kina, oraz na spotkania towarzyskie.

Czego nie może zabraknąć w smart/casualowej szafie?

Spodnie

Na pewno są to chinosy męskie, regular lub slim. Bardzo dobrze wyglądają w połączeniu z koszulką polo, a także koszulami button down w kratę. Casual to też jeansy oraz sztruksy. Kolorystyka spodni jest nieograniczona. Eleganckie spodnie z tkanin czesankowych są wpisane raczej w business casual.

Koszule z długim i krótkim rękawem

Za typowo casualowe uznawane są koszule w kratę o mocniejszych kolorach, a kołnierzyk może być nie tylko klasyczny ale również button down. Koszula biała bawełniana również zasługuje na miano casualowej, połączona z chinosami oraz np. zamszowymi butami pozwoli uzyskać niebanalny wygląd.

Swetry

Swetry męskie typu V-neck są świetną alternatywą dla marynarek casualowych, lecz również wspólnie z nimi wyglądają bardzo dobrze. Rozpinany sweter założony na t-shirt czy też koszulę uzupełni stylizację z chinosami lub jeansami.

Marynarki

Mamy do wyboru marynarki ze sztruksu, tweedu, lnu, z podszewką lub bez. W neutralnych oraz intensywnych kolorach.

Koszulki polo

Koszulki polo, mimo że kojarzone ze sportem, są zdecydowanie bardziej stylowe niż t-shirty. Odpowiednio dobrane rewelacyjnie podkreślają sylwetkę.

Business casual

Casual biznesowy powinien mieścić się w granicach elegancji. To, że nie jest obowiązkowy garnitur, nie oznacza dowolności w stroju. Skoro jest to styl biznesowy powinno się zachować część elementów ze stroju formalnego. W business casual noszone są spodnie materiałowe (eleganckie, garniturowe) lub chinosy bez widocznej faktury. Dopuszczalne kolory to czarny, granatowy, grafitowy. Obowiązkowa jest koszula z długim rękawem w jasnym kolorze. W business casual nie zakładaj koszuli z krótkim rękawem, jest ona zarezerwowana dla stylu casual. W sieci pojawiają się propozycje stylizacji z taką koszulą ale naszym zdaniem jest to zbyt duże odstępstwo od powszechnie rozumianej elegancji, nawet tej bardziej swobodnej.

Co z krawatem? Business casual nie przewiduje eleganckiego krawatu wraz z garniturem. Krawat będzie dobry np. do eleganckich spodni, koszuli i marynarki. Eleganckie spodnie i marynarka nie są garniturem. W żadnym wypadku nie należy dopasowywać do spodni marynarki tak aby zrobić z tych dwóch części garnitur. Kupuje się albo garnitur, albo spodnie i marynarkę najlepiej w różnych odcieniach lub kolorach. Do spodni bawełnianych (chinosów) będzie pasować marynarka typu blazer. Typ marynarki szytej z bardziej szlachetnych tkanin. Jeśli chodzi o obuwie to pozostanie przy sznurowanych półbutach będzie najbezpieczniejsze. Istotny jest również pasek bez którego tak naprawdę stylizacja jest niekompletna.

Business casual to:

  • garnitur z rozpiętym guzikiem koszuli pod szyją,

  • spodnie eleganckie z koszulą oraz krawatem, może być z marynarką,

  • chinosy, które nie są zbyt obcisłe w stonowanej kolorystyce i biała koszula z krawatem, która podniesie „elegancję” chinosów, marynarka.